MXL1.5KE12CA
Mfr.Part #
MXL1.5KE12CA
Description
TVS DIODE 10.22VWM 16.7VC CASE-1
Voltage - Breakdown (Min) :
11.4V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
JESD-609 Code :
e0
EAR99
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Test Current :
1mA
Peak Pulse Current :
90A
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Direction :
Bidirectional
Applications :
GENERAL PURPOSE
Bidirectional Channels :
2
Power Line Protection :
Terminal Finish :
TIN LEAD
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Power :
1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
10.22V
Clamping Voltage :
16.7V