MXL1.5KE12AE3
Mfr.Part #
MXL1.5KE12AE3
Description
TVS DIODE 10.22VWM 16.7VC CASE-1
Peak Pulse Power :
1.5kW
Clamping Voltage :
16.7V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Terminations :
2
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Current :
90A
Test Current :
1mA
Voltage - Breakdown (Min) :
11.4V
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Pbfree Code :
yes
Reverse Standoff Voltage :
10.22V
Direction :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ