MXL1.5KE12A
Mfr.Part #
MXL1.5KE12A
Description
TVS DIODE 10.22VWM 16.7VC CASE-1
Peak Pulse Power :
1.5kW
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
TIN LEAD
Terminal Form :
Wire
Power Line Protection :
Peak Pulse Current :
90A
Reverse Standoff Voltage :
10.22V
1 (Unlimited)
Unidirectional Channels :
Isolated
Number of Terminations :
Direction :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Clamping Voltage :
16.7V
Bulk
JESD-609 Code :
e0
Test Current :
1mA
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
11.4V