MXL1.5KE120CA
Mfr.Part #
MXL1.5KE120CA
Description
TVS DIODE 102VWM 165VC CASE-1
Product Category :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Diode Element Material :
SILICON
Bidirectional Channels :
1
Direction :
Bidirectional
Peak Pulse Power :
1.5kW
Reverse Standoff Voltage :
102V
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
114V
Clamping Voltage :
165V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Peak Pulse Current :
9.1A
Military, MIL-PRF-19500
JESD-609 Code :
e0
Test Current :
1mA