MXL1.5KE120A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXL1.5KE120A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 102VWM 165VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Diode Element Material :
SILICON
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Pbfree Code :
No
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Type :
Zener
Test Current :
1mA
Clamping Voltage :
165V
Terminal Finish :
TIN LEAD
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Unidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Form :
Wire
Additional Feature :
High Reliability
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
114V
Mount :
Through Hole
Case Connection :
Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
1.5kW
Direction :
Unidirectional
Pin Count :
Number of Elements :
1
Reverse Standoff Voltage :
102V