MX575ABJ100M000-TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MX575ABJ100M000-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC XO 100.0000MHZ HCSL SMD
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Oscillators
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Output Load :
50 OHM
Type :
XO (Standard)
Rise Time-Max :
0.45ns
Mounting Type :
Surface Mount
Symmetry-Max :
52/48%
Output :
HCSL
Absolute Pull Range (APR) :
Function :
Enable/Disable
Reach Compliance Code :
Compliant
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.4mm
Operating Frequency :
100MHz
Size / Dimension :
0.276Lx0.197W 7.00mmx5.00mm
Additional Feature :
TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; DIFFERENTIAL OUTPUT; TR
Voltage - Supply :
2.375V~3.63V
Frequency :
100MHz
Height - Seated (Max) :
0.055 (1.40mm)
Spread Spectrum Bandwidth :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Oscillator Type :
HCSL
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Frequency Stability :
±50ppm
Base Resonator :
Crystal
yes
Ratings :
Height Seated (Max) :
0.055 1.40mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Base Product Number :
MX575ABJ100M000
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Microchip Technology Inc
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current - Supply (Max) :
95mA
Current - Supply (Disable) (Max) :
Series :
MX55
Fall Time-Max :
0.45ns
Operating Temperature :
-40°C~85°C