MX25U25635FZ4I-10G
Mfr.Part #
MX25U25635FZ4I-10G
Manufacturer
Macronix
Package / Case
8-WDFN Exposed Pad
Description
IC FLASH 256MBIT SPI/QUAD 8WSON
Manufacturer :
Macronix
Product Category :
Memory
Memory Size :
256Mb 32M x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Programming Voltage :
1.8V
Memory Width :
4
JESD-30 Code :
R-PDSO-N8
Standby Current-Max :
0.00002A
Interface :
SPI, Serial
Published :
Pin Count :
8
Number of Functions :
1
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Voltage - Supply :
1.65V~2V
Package / Case :
8-WDFN Exposed Pad
Memory Format :
Flash
Supply Voltage :
1.8V
Endurance :
100000 Write/Erase Cycles
Data Retention Time-Min :
20
Width :
6mm
Organization :
64MX4
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clock Frequency :
108MHz
Terminal Position :
Dual
Serial Bus Type :
SPI
Supply Voltage-Max (Vsup) :
2V
Packaging :
Tray
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Alternate Memory Width :
2
Memory Density :
268435456 bit
Length :
8mm
Additional Feature :
CAN BE ORGNISED AS 256 MBIT X 1
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.65V
Number of Terminations :
8
Power Supplies :
1.8V
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Supply Current-Max :
0.025mA
Surface Mount :
yes
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.8mm