MX25L3255DXCI-10G
Mfr.Part #
MX25L3255DXCI-10G
Manufacturer
Macronix
Package / Case
24-TBGA, CSPBGA
Datasheet
Download
Description
IC FLASH 32MBIT SPI 24CSPBGA
Manufacturer :
Macronix
Product Category :
Memory
Terminal Position :
BOTTOM
Serial Bus Type :
SPI
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
6mm
Memory Type :
Non-Volatile
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tray
Write Cycle Time - Word, Page :
300μs, 5ms
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Organization :
8MX4
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Supply Voltage :
3V
Alternate Memory Width :
2
Standby Current-Max :
0.00002A
Memory Width :
4
Height Seated (Max) :
1.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Density :
33554432 bit
Length :
8mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Memory Size :
32Mb 4M x 8
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
Surface Mount :
yes
Interface :
SPI, Serial
Package / Case :
24-TBGA, CSPBGA
Memory Interface :
SPI
JESD-30 Code :
R-PBGA-B24
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
Endurance :
100000 Write/Erase Cycles
Power Supplies :
3/3.3V
Number of Functions :
1
Write Protection :
HARDWARE/SOFTWARE
Mounting Type :
Surface Mount
Programming Voltage :
2.7V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Data Retention Time-Min :
20
Supply Current-Max :
0.025mA
Memory Format :
Flash
Terminal Pitch :
1mm
Number of Terminations :
24
Clock Frequency :
104MHz
Voltage - Supply :
2.7V~3.6V