MWLP120-1004-II
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MWLP120-1004-II
Manufacturer
Bel
Description
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Output 1 :
48V
Operating Temperature :
-40°C~70°C With Derating
Feature :
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
3.00Lx2.00W x 1.18 H 76.2mmx50.8mmx30.0mm
Current - Output (Max) :
2.08A
Efficiency :
93%
Power (Watts) :
100W 120W Forced Air
Mounting Type :
Chassis Mount
Applications :
Medical
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Approval Agency :
CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Number of Outputs :
1
Minimum Load Required :
No
Type :
Open Frame
Voltage - Isolation :
4kV
Voltage - Input :
85V~264VAC 390VDC
Series :
MWLP120 (120W)