MWDM2L-15SCBRPT-.150
Mfr.Part #
MWDM2L-15SCBRPT-.150
Stock
10
In Stock :
10
No
Body/Shell Style :
Socket
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pitch :
2.5400 mm
Body Breadth :
0.31 inch
Terminal Length :
0.15 inch
Gender :
Receptacle
Micro-D D-Sub Connectors
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish Termination :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Insertion Force-Max :
2.78 N
Insulation Resistance :
5000000000 Ω
Contact Plating :
Gold
JESD-609 Code :
e0
Empty Shell :
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Base Product Number :
MWDM2L-15
Number of Positions :
15 Position
Option :
GENERAL PURPOSE
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Option 1 :
LOCKING
Shell Size :
B
Mounting Type :
BOARD AND PANEL
Total Number of Contacts :
15
Product Length :
23.75 mm
Termination Method :
Solder
Base/Housing Material :
Aluminum Alloy
Contact Gender :
FEMALE
Contact Style :
RND PIN-SKT
Termination Type :
Solder
Terminal Pitch :
2.54 mm
Rated Current (Signal) :
3 A
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Contact Pattern :
STAGGERED
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Number Of PCB Rows :
3
Operating Temperature :
-55 to 150 °C
Contact Resistance :
32 mΩ
Brand :
Mounting :
Through Hole
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-83513
Mounting Style :
RIGHT ANGLE
Body Depth :
0.425 inch
Shell Material :
Aluminum Alloy
Introducing D-Sub Connector Assemblies Glenair MWDM2L-15SCBRPT-.150 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:BOARD AND PANEL, Operating Temperature:-55 to 150 °C, MWDM2L-15SCBRPT-.150 pinout, MWDM2L-15SCBRPT-.150 datasheet PDF, MWDM2L-15SCBRPT-.150 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Glenair MWDM2L-15SCBRPT-.150 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.