MWDM2L-15SCBRPT-.110
Mfr.Part #
MWDM2L-15SCBRPT-.110
Stock
17
In Stock :
17
D-Sub Connector Assemblies
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Termination Type :
Solder
Insulation Resistance :
5000000000 Ω
HTS :
Contact Finish Termination :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Resistance :
32 mΩ
Number of Rows :
2
ECCN (US) :
EAR99
Product Depth (mm) :
15.75
Empty Shell :
No
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Rated Current (Signal) :
3 A
Terminal Pitch :
2.54 mm
Terminal Pitch (mm) :
1.27
Body Breadth :
0.31 inch
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Maximum Current Rating (A) :
3
No
Number Of PCB Rows :
3
Mounting :
Through Hole
DIN Conformance :
Number of Terminals :
15
Body Depth :
0.425 inch
Reliability :
COMMERCIAL
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Mounting Type :
BOARD AND PANEL
Option :
GENERAL PURPOSE
Mounting Style :
Panel
JESD-609 Code :
e0
Contact Style :
RND PIN-SKT
Less Contact :
Brand :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination Method :
Solder
Shell Material :
Aluminum
Shell Plating :
Nickel
Termination Style :
Body/Shell Style :
Socket
Product Height (mm) :
7.87
Contact Gender :
SKT
Insulation Resistance (MOhm) :
Operating Temperature :
-55 to 150 °C
Type :
Micro D-Subminiature
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Insertion Force-Max :
2.78 N
Number of Positions :
15 Position
Shell Size :
B
Number of Ports :
1
RoHS Status :
RoHS non-compliant
IEC Conformance :
Gender :
RCP
Pbfree Code :
Mounting Option 1 :
LOCKING
Product Length (mm) :
Base Product Number :
MWDM2L-15
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Maximum Contact Resistance (mOhm) :
8
Product Status :
Active
Terminal Length :
0.11 inch
Reach Compliance Code :
Compliant
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Mounting Option 2 :
JACKPOST
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Number of Contacts :
15
Total Number of Contacts :
Introducing D-Sub Connector Assemblies Glenair MWDM2L-15SCBRPT-.110 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:BOARD AND PANEL, Operating Temperature:-55 to 150 °C, Type:Micro D-Subminiature, MWDM2L-15SCBRPT-.110 pinout, MWDM2L-15SCBRPT-.110 datasheet PDF, MWDM2L-15SCBRPT-.110 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Glenair MWDM2L-15SCBRPT-.110 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
* Series D MICROMINIATURE CONNECTOR 15 Position-Position RCP BOARD AND PANEL Copper Alloy