MWDM2L-15SBRP-.110
Mfr.Part #
MWDM2L-15SBRP-.110
Stock
8
In Stock :
8
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Mounting :
Through Hole
Nickel
Base/Housing Material :
Aluminum
Connector Type :
D MICROMINIATURE CONNECTOR
Shell Plating :
Nickel
Total Number of Contacts :
15
Number of Contacts :
15(POS)
Contact Gender :
FEMALE
No
Pitch :
2.5400 mm
Body/Shell Style :
Socket
ECCN Code :
EAR99
Mounting Style :
Through Hole
Mounting Type :
BOARD
Termination Method :
Solder
Number of Positions :
15 Position
JESD-609 Code :
e0
Contact Finish Termination :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Contact Pitch (mm) :
1.27(mm)
D-Sub Micro-D Connectors
Plug / Receptacle :
SKT
Current Rating :
3(A)
Subcategory :
D-Sub Connectors
RoHS :
Details
Shell Material :
Aluminum Alloy
Shell Size :
B
Product Height (mm) :
7.87(mm)
Number of Ports :
1(Port)
Operating Temp Range :
-55C to 150C
Product Depth (mm) :
16.76(mm)
MIL Conformance :
yes
Product Length (mm) :
Rad Hardened :
2 Row
Number of Contact Rows :
2
Gender :
SKT
Termination Type :
Solder
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mixed Contacts :
Number of Terminals :
15
Base Product Number :
MWDM2L-15
Operating Temperature :
-55 to 150 °C
Product Length :
35.31 mm
Type :
Micro D-Subminiature
IEC Conformance :
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
MWDM2L-15SBRP-.110
Introducing D-Sub Connector Assemblies Glenair MWDM2L-15SBRP-.110 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:BOARD, Operating Temperature:-55 to 150 °C, Type:Micro D-Subminiature, MWDM2L-15SBRP-.110 pinout, MWDM2L-15SBRP-.110 datasheet PDF, MWDM2L-15SBRP-.110 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Glenair MWDM2L-15SBRP-.110 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.