MWDM2L-100S-6J7-18P
Mfr.Part #
MWDM2L-100S-6J7-18P
Stock
9
In Stock :
9
Gender :
Receptacle
Brand :
Cable Length :
0.457 m
Termination Method :
Crimp
DIN Conformance :
Mounting Angle :
Straight
Option :
WITH CABLE ASSEMBLY
Number of Positions :
100 Position
Number of Pins :
100
COPPER ALLOY
Wire/Cable Type :
Insulated Wire
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
JESD-609 Code :
e4
Shell Size :
H
Contact Gender :
FEMALE
Termination :
Crimp
RoHS :
Details
Termination Style :
IEC Conformance :
Mounting Style :
Wire
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
11 Weeks
Base Product Number :
MWDM2L-100
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-55 to 150 °C
Wire Size :
26 AWG
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Total Number of Contacts :
100
Datasheets
MWDM2L-100S-6J7-18P
Introducing D-Sub Connector Assemblies Glenair MWDM2L-100S-6J7-18P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:100, Mounting Type:CABLE AND PANEL, Operating Temperature:-55 to 150 °C, MWDM2L-100S-6J7-18P pinout, MWDM2L-100S-6J7-18P datasheet PDF, MWDM2L-100S-6J7-18P amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Glenair MWDM2L-100S-6J7-18P ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
* Series D MICROMINIATURE CONNECTOR 100 Position-Position Receptacle Crimp CABLE AND PANEL COPPER ALLOY
MWDM2L-100S-6J7-18P Overview
This product is packaged in a D MICROMINIATURE CONNECTOR box.There is a CABLE AND PANEL mounting type for the device.Product number * belongs to the * Series.A 100 pin is provided on the device.Further, there are features such as STANDARD: MIL-DTL-83513, to name only a few.This device operates at a temperature of -55 to 150 °C.