MWDM2L-100S-4K7-18B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MWDM2L-100S-4K7-18B
Manufacturer
Glenair
Description
MICRO D CONNECTOR
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
No
Cable Length :
0.457 m
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Base Product Number :
MWDM2L-100
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Finish Termination :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Subcategory :
D-Sub Connectors
Number of Rows :
2 Row
Contact Plating :
Gold
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-83513
Brand :
Number of Positions :
100 Position
ECCN Code :
EAR99
RoHS :
Details
IEC Conformance :
Product Status :
Active
HTS Code :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Option :
WITH CABLE ASSEMBLY
Connector Type :
D MICROMINIATURE CONNECTOR
Series :
Filter Feature :
Total Number of Contacts :
100
Termination Method :
Crimp
Wire Size :
24 AWG
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Nickel
Contact Gender :
FEMALE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Package :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Operating Temperature :
-55 to 150 °C
Termination Type :
Crimp
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Shell Size :
H
Gender :
Receptacle
Datasheets
MWDM2L-100S-4K7-18B
Introducing D-Sub Connector Assemblies Glenair MWDM2L-100S-4K7-18B from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:CABLE AND PANEL, Operating Temperature:-55 to 150 °C, MWDM2L-100S-4K7-18B pinout, MWDM2L-100S-4K7-18B datasheet PDF, MWDM2L-100S-4K7-18B amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Glenair MWDM2L-100S-4K7-18B ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
* Series D MICROMINIATURE CONNECTOR 100 Position-Position Receptacle CABLE AND PANEL COPPER ALLOY