MWDM1L-31SBST-.110
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MWDM1L-31SBST-.110
Manufacturer
Glenair
Description
MICRO D CONNECTOR
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Number of Ports :
1
Mounting Type :
BOARD
Automotive :
No
Product Length (mm) :
51.82
SVHC Exceeds Threshold :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Total Number of Contacts :
31
Maximum Current Rating (A) :
3
Insulation Resistance :
5000000000 Ω
HTS Code :
Body Breadth :
0.31 inch
Insulation Resistance (MOhm) :
Mounting :
Through Hole
Dielectric Withstanding Voltage :
600VAC V
Reliability :
COMMERCIAL
Base Product Number :
MWDM1L-31
Factory Lead Time :
15 Weeks
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Shell Size :
E
Product Height (mm) :
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-83513
Type :
Micro D-Subminiature
JESD-609 Code :
e0
Rated Current (Signal) :
3 A
Product Status :
Active
EU RoHS :
Not Compliant
Termination Type :
Solder
MIL Conformance :
yes
Number of Contacts :
31
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Resistance :
8 mΩ
Number of Terminals :
Number of Positions :
31 Position
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Material :
Aluminum
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Mounting Option 1 :
LOCKING
Insertion Force-Max :
2.78 N
Contact Finish Termination :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Mixed Contacts :
No
SVHC :
Body Orientation :
Straight
Terminal Pitch :
2.54 mm
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Filter Feature :
IEC Conformance :
Number Of PCB Rows :
2
Connector Type :
D MICROMINIATURE CONNECTOR
Shell Plating :
Cadmium
Empty Shell :
Mounting Style :
Straight
Number of Rows :
2
Contact Pattern :
STAGGERED
Gender :
RCP
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Shell Finish :
Cadmium
Body Depth :
0.333 inch
ECCN Code :
EAR99
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Style :
RND PIN-SKT
PPAP :
ECCN (US) :
EAR99
DIN Conformance :
Contact Gender :
SKT
Terminal Length :
0.11 inch
PCB Contact Row Spacing :
2.54 mm
Termination Method :
Solder
Less Contact :
Brand :
Product Depth (mm) :
7.87
Terminal Pitch (mm) :
1.27
Pbfree Code :
Datasheets
MWDM1L-31SBST-.110
Introducing D-Sub Connector Assemblies Glenair MWDM1L-31SBST-.110 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:BOARD, Type:Micro D-Subminiature, MWDM1L-31SBST-.110 pinout, MWDM1L-31SBST-.110 datasheet PDF, MWDM1L-31SBST-.110 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Glenair MWDM1L-31SBST-.110 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
D MICROMINIATURE CONNECTOR 31 Position-Position RCP BOARD Copper Alloy