MWDM1L-21SSB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MWDM1L-21SSB
Manufacturer
Glenair
Description
MICRO D CONNECTOR
Stock
47
In Stock :
47
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55 to 150 °C
Mounting Type :
Panel
Body Orientation :
Straight
Factory Lead Time :
8 Weeks
Number of Rows :
2
Maximum Current Rating (A) :
3
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Brand :
Number of Positions :
21 Position
Product Category :
D-Sub Micro-D Connectors
RoHS :
N
Subcategory :
D-Sub Connectors
Reach Compliance Code :
not_compliant
Contact Finish Termination :
Gold Over Nickel
Number of Contacts :
21
Maximum Operating Temperature (°C) :
150
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Gender :
SKT
Product Length :
27.56 mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Type :
Micro D-Subminiature
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-83513
Product Type :
Micro-D D-Sub Connectors
Packaging :
Bulk
Number of Terminals :
21
Product Depth (mm) :
15.98
Connector Type :
D MICROMINIATURE CONNECTOR
Shell Finish :
Cadmium
Termination Method :
Solder Cup
Termination Type :
Solder
DIN Conformance :
No
HTS Code :
ECCN (US) :
EAR99
Shell Plating :
Cadmium
Product Height (mm) :
7.82
Shell Material :
Aluminum
JESD-609 Code :
e4
Base/Housing Material :
Aluminum
Mounting :
Panel Mount
Contact Plating :
Gold Over Nickel
Empty Shell :
ECCN Code :
EAR99
MIL Conformance :
yes
Product Length (mm) :
27.56
Shell Size :
C
Total Number of Contacts :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Number of Ports :
1
Insulation Resistance (MOhm) :
Mixed Contacts :
Package :
Bulk
Series :
Gender :
RCP
IEC Conformance :
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Product Status :
Active
Base Product Number :
MWDM1L-21
Maximum Contact Resistance (mOhm) :
8
Datasheets
MWDM1L-21SSB
Introducing D-Sub Connector Assemblies Glenair MWDM1L-21SSB from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55 to 150 °C, Mounting Type:Panel, Type:Micro D-Subminiature, MWDM1L-21SSB pinout, MWDM1L-21SSB datasheet PDF, MWDM1L-21SSB amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Glenair MWDM1L-21SSB ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
* Series D MICROMINIATURE CONNECTOR 21 Position-Position RCP PANEL Copper Alloy