MVU10-38R/SK
Mfr.Part #
MVU10-38R/SK
Description
CONN RING CIRC 10-12AWG #3/8
Stock
500
In Stock :
500
Product Category :
Ring Connectors
Depth :
13.71mm
Insulation :
Insulated
Contact Finish :
Weight :
1.085447kg
Insulation Diameter :
0.250 (6.35mm)
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Length - Overall :
1.260 32.00mm
Length :
32mm
Body Plating :
Tin
Series :
Scotchlok™
Contact Material :
Copper, ETP
Body Material :
Copper
Width - Outer Edges :
0.540 13.72mm
Published :
2000
Color :
Yellow
Termination :
Crimp
Stud/Tab Size :
3/8 Stud
Thickness :
0.040 1.02mm
Wire Gauge (Max) :
12 AWG