MVE63VC2R2MD55TP
Mfr.Part #
MVE63VC2R2MD55TP
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 63V SMD
Ripple Current @ Low Frequency :
12mA @ 120Hz
Life (Hours) :
1000 hours
Voltage - Rated DC :
63V
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90.409Ohm @ 120Hz
Ripple Current :
12mA
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Capacitance :
2.2μF
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Datasheets
MVE63VC2R2MD55TP
MVE 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 12mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD