MVE35VC4R7MD55TP
Mfr.Part #
MVE35VC4R7MD55TP
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Surface Mount Land Size :
0.169Lx0.169W 4.30mmx4.30mm
Size / Dimension :
0.157Dia 4.00mm
Voltage - Rated DC :
35V
Ripple Current :
16mA
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
49.372Ohm @ 120Hz
Life (Hours) :
1000 hours
Height Seated (Max) :
0.205 5.20mm
Ripple Current @ Low Frequency :
16mA @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
4.7μF
Datasheets
MVE35VC4R7MD55TP
MVE 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 16mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - SMD