MV18-6FB/SK
Mfr.Part #
MV18-6FB/SK
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #6 RED
Stock
651
In Stock :
651
Length - Termination :
0.450 11.43mm
Stud/Tab Size :
6 Stud
Voltage - Rated DC :
1kV
Material - Insulation :
Vinyl
Cable Length :
Length - Ring Center to Termination :
0.250 6.35mm
Wire Gauge :
18-22 AWG
Length :
21.59mm
Stud Size :
M3.5
Lead Length :
Terminal Type :
Standard
Weight :
907.18474g
3 Weeks
Width :
6.35mm
Length - Overall :
0.850 21.59mm
Published :
2000
Contact Plating :
Tin
Wire/Cable Gauge :
18 AWG
Width - Outer Edges :
0.250 6.35mm
Sensing Distance :
Insulation Diameter :
0.145 (3.68mm)
Voltage - Rated :
1kV
Depth :
6.35mm
Thickness :
760μm
Wire Gauge (Max) :
18 AWG
Color :
Red
Mount :
Stud
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Scotchlok™
Approval Agency :
CSA, UL
Termination :
Crimp
Orientation :
Straight
Wire Gauge (Min) :
22 AWG