MURH10040
Mfr.Part #
MURH10040
Package / Case
D-67
Description
DIODE GEN PURP 400V 100A D-67
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Average Rectified Current :
100A
Application :
SUPER FAST RECOVERY
JESD-30 Code :
R-PUFM-X1
Diode Type :
Standard
Reverse Voltage :
400V
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
Package / Case :
D-67
Configuration :
Single
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Bulk
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature (Max) :
150°C
Number of Pins :
67
Max Surge Current :
800A
Mount :
Chassis Mount
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 50V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Phases :
1
Number of Terminations :
1
Terminal Position :
UPPER
Peak Reverse Current :
25μA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 100A
Diode Element Material :
SILICON
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Elements :
Case Connection :
CATHODE
Non-rep Pk Forward Current-Max :
2000A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 5 months ago)
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Datasheets
MURH10040
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 100A 25μA @ 50V 1-Termination Bulk D-67 Chassis Mount
MURH10040 Overview
A reverse voltage of 400V is reasonable.This device has an average rectified current of 100A volts.Surge currents can be used up to 800A.Datasheets indicate that the peak reverse is 25μA.
MURH10040 Features
an average rectified current of 100A volts
the peak reverse is 25μA
MURH10040 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MURH10040 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB