MURF30060R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MURF30060R
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
TO-244AB
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 600V 150A TO244
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Reverse Current-Max :
25μA
Operating Temperature (Max) :
150°C
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 150A
Packaging :
Bulk
Non-rep Pk Forward Current-Max :
2750A
Diode Configuration :
1 Pair Common Anode
Number of Phases :
1
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Terminations :
2
Reverse Recovery Time :
150ns
ECCN Code :
EAR99
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 600V
Mount :
Chassis Mount
HTS Code :
Terminal Position :
UPPER
Package / Case :
TO-244AB
Diode Element Material :
SILICON
Average Rectified Current :
150A
Element Configuration :
Common Anode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type :
Standard
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Application :
SUPER FAST RECOVERY
JESD-30 Code :
R-PUFM-X2
Number of Elements :
2
Datasheets
MURF30060R
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Anode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 150A 600V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
MURF30060R Overview
MURF30060R Features
a forward voltage of 25μA
a forward voltage of 25μA
MURF30060R Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MURF30060R applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23