MURF30010
Mfr.Part #
MURF30010
Package / Case
TO-244AB
Description
DIODE GEN PURP 100V 150A TO244
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Average Rectified Current :
150A
1 Pair Common Cathode
Reverse Current-Max :
SUPER FAST RECOVERY
Non-rep Pk Forward Current-Max :
2750A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 100V
Operating Temperature (Max) :
150°C
Package / Case :
TO-244AB
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Reverse Recovery Time-Max :
0.1μs
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 150A
Speed :
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Datasheets
MURF30010
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 150A 100V-DC 2-Element TO-244AB Chassis Mount
MURF30010 Overview
MURF30010 Features
a forward voltage of 25μA
a forward voltage of 25μA
MURF30010 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MURF30010 applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23