MUR2X100A04
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MUR2X100A04
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 100A SOT227
Stock
17
In Stock :
17
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current - Reverse Leakage @ Vr :
25μA @ 400V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
Reverse Recovery Time :
90 ns
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 100A
Diode Configuration :
2 Independent
Package / Case :
SOT-227-4, miniBLOC
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Chassis Mount
Diode Type :
Standard
Lifecycle Status :
PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
200A
Mount :
Chassis Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
MUR2X100A04
GeneSiC Semiconductor MUR2X100A04
Standard Rectifier Diode 2 Independent Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 200A 400V-DC SOT-227-4, miniBLOC Chassis Mount
MUR2X100A04 Overview
MUR2X100A04 Features
MUR2X100A04 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
MUR2X100A04 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23