MU91-2001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MU91-2001
Manufacturer
Stanley Electric
Description
LED SQUARE 6X6 RED DIFF 2 PIN
Manufacturer :
Stanley Electric
Product Category :
Pbfree Code :
yes
Lens Size :
3mm T-1
Luminous Intensity :
6 mcd
Width :
6mm
Voltage - Rated :
1.7V
Configuration :
Bar - Single, DIP
Lens Style :
Round with Domed Top
Optoelectronic Device Type :
SINGLE COLOR LED
Mount :
Through Hole
Packing Method :
Bulk
Wavelength - Peak :
660nm
Length :
6mm
Number of Elements :
1
Number of Functions :
1
Forward Current :
30mA
Lead Free :
Lead Free
Overall Height :
8.3mm
Series :
MU91
Reach Compliance Code :
Unknown
Reverse Voltage :
4V
Forward Voltage :
1.7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature (Max) :
85°C
Depth :
6mm
Power Dissipation :
60mW
Color :
Red
Number of Terminations :
2
Shape :
Square
Operating Temperature (Min) :
-30°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lens Type :
TINTED
Test Current :
20mA
Number of Pins :
2
Datasheets
MU91-2001
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CONN MOD BLOCK FOR SLIM STICK
    CONN MOD COUPLER W/DOUBLE CABLE
    CONN MOD COUPLER W/SGL CABLE
    LED CONN ASSY SGL 3W 24VDC CC
    LED CONN ASSY SGL 3W 24VDC CV