MTLW-112-24-G-D-280
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MTLW-112-24-G-D-280
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Option :
GENERAL PURPOSE
Style :
Board to Board or Cable
Shrouding :
Unshrouded
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
IEC Conformance :
No
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Filter Feature :
No
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Header
HTS Code :
Insulation Color :
Black
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Post :
3.00μin 0.076μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating (Amps) :
5.2A per Contact
Contact Material :
Phosphor Bronze
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions Loaded :
All
ECCN Code :
EAR99
Insulation Height :
0.060 1.52mm
MIL Conformance :
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Overall Contact Length :
0.480 12.19mm
Number of Positions :
24
Contact Length - Post :
0.140 3.56mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Mixed Contacts :
Contact Length - Mating :
0.280 7.11mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Series :
Flex Stack, MTLW
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Datasheets
MTLW-112-24-G-D-280
Flex Stack, MTLW Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 24-Position Board to Board or Cable 0.060 1.52mm Height