MTGBEZ-01-0000-0B00K030F
Mfr.Part #
MTGBEZ-01-0000-0B00K030F
Manufacturer
Cree LED
Package / Case
4-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD
Manufacturer :
Cree LED
Product Category :
Illumination Color :
WARM WHITE
Function :
Enable/Disable
Mounting Style :
SMD/SMT
Product :
White LEDs
Lens Dimensions :
8.4 mm
Brand :
CRI (Color Rendering Index) :
80
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Flux @ 25°C, Current - Test :
Width :
8.9 mm
Current - Supply (Disable) (Max) :
30mA
Current - Supply (Max) :
31mA
Product Type :
LED - High Power
Length :
8.9 mm
Features :
Color :
White, Warm
Base Resonator :
MEMS
Voltage - Supply :
1.8V
Power Rating :
18.5 W
Vf - Forward Voltage :
6 V
Flux @ 85°C, Current - Test :
675lm (650lm ~ 700lm)
Series :
SiT8208
Ratings :
Frequency :
72MHz
Absolute Pull Range (APR) :
RoHS :
Details
Current - Test :
1.1A
Size / Dimension :
0.197 L x 0.126 W (5.00mm x 3.20mm)
Luminous Intensity :
Height - Seated (Max) :
0.032 (0.80mm)
Luminous Flux/Radiant Flux :
650 lm
Operating Temperature :
-20°C ~ 70°C
Lens Transparency :
Clear
Frequency Stability :
±10ppm
Product Category :
High Power LEDs - White
Lumens/Watt @ Current - Test :
102 lm/W
Output :
LVCMOS, LVTTL
Subcategory :
LEDs
Current - Max :
3A
Viewing Angle :
115 deg
Product Status :
Active
Base Product Number :
MTGBEZ
Thermal Resistance of Package :
1.5°C/W
Package / Case :
4-SMD, No Lead
Supplier Device Package :
SMD
CCT (K) :
3000K 4-Step MacAdam Ellipse
Height :
4.85 mm
Type :
XO (Standard)
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
6V