MTE140-54SX-F-W6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MTE140-54SX-F-W6
Manufacturer
ETA-USA
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 54V 140W
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
ETA-USA
Product Category :
Output Power :
140 W
Maximum Operating Temperature :
+ 60 C
Height :
38.5 mm
Product Status :
Active
Input Connector :
IEC 320-C14
Applications :
Medical
Approval Agency :
CB, CE, cUL, FCC, TUV, UL
Length :
170 mm
No Load Power Consumption :
150mW (Max)
Power (Watts) :
140 W
Base Product Number :
MTE140
Cord Length :
39.4" (1.00m)
Load Regulation :
Regulated
Width :
64.8 mm
Input Voltage :
85 VAC to 264 VAC
Voltage - Output :
54V
Standard Number :
Polarization :
Form :
Desktop (Class I)
Package :
Bulk
Mounting Style :
Desktop
Size / Dimension :
6.69" L x 2.55" W x 1.52" H (170.0mm x 64.8mm x 38.5mm)
Efficiency :
Level VI
Series :
Brand :
Operating Temperature :
-20°C ~ 60°C
Region :
North America
Minimum Operating Temperature :
- 20 C
Output Connector :
Power DIN, 4 Pin
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Number of Outputs :
1 Output
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Region Utilized :
International
Input Type :
Cord (Sold Separately)
Current - Output (Max) :
2.6A