MTB1-30SAL1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MTB1-30SAL1
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN 30POS 0.05 GOLD PCB R/A
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Row Spacing - Mating :
Insulation Color :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Product Status :
Active
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Insulation Height :
Mated Stacking Heights :
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Series :
MT
Package :
Bulk
Voltage Rating :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
3A
Factory Lead Time :
7 Weeks
Base Product Number :
MTB1
Contact Length - Post :
Contact Finish Thickness - Post :
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
30
Number of Rows :
1
Published :
Features :
Fastening Type :
Ingress Protection :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Connector Type :
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Post :
Contact Type :
Socket
Contact Shape :
Circular
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Subcategory :
D-Sub Connectors
Brand :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate (DAP)
Style :
Board to Board or Cable
Termination :
Solder
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Current Rating (Amps) :
3A
Packaging :
Bulk
Datasheets
MTB1-30SAL1
1 Rows -- Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Bulk Gold Diallyl Phthalate (DAP) 30 Positions Socket