MTB1-24SL1-01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MTB1-24SL1-01
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN 24POS 0.05 GOLD PCB
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Features :
Guide Pin
Insulation Height :
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Current Rating (Amps) :
3A
Fastening Type :
Ingress Protection :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mated Stacking Heights :
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Material Flammability Rating :
Row Spacing - Mating :
Series :
MT
Contact Finish Thickness - Post :
Number of Positions :
24
Package :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Voltage Rating :
Applications :
Termination :
Solder
Factory Lead Time :
17 Weeks
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Connector Type :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Contact Type :
Socket
Contact Finish - Post :
Number of Positions Loaded :
All
Base Product Number :
MTB1
Contact Length - Post :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Product Status :
Active
Insulation Material :
Diallyl Phthalate (DAP)
Brand :
Insulation Color :
Number of Rows :
1
Feature :
Guide Pin
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Datasheets
MTB1-24SL1-01
1 Rows -- Solder Copper Alloy Through Hole Bulk Gold Diallyl Phthalate (DAP) 24 Positions Socket