MTB1-16SAL1-01
Mfr.Part #
MTB1-16SAL1-01
Description
CONN 16POS 0.05 GOLD PCB R/A
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Positions :
16
Series :
MT
Style :
Board to Board or Cable
Contact Type :
Socket
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Factory Lead Time :
17 Weeks
Current Rating (Amps) :
3A
Material Flammability Rating :
Features :
Guide Pin
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Brand :
Feature :
Guide Pin
Datasheets
MTB1-16SAL1-01
1 Rows - Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle Bulk Gold Diallyl Phthalate (DAP) 16 Positions Socket