MT51K256M32HF-50 N:A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MT51K256M32HF-50 N:A
Manufacturer
Micron Technology
Description
IC RAM 8GBIT PARALLEL 1.25GHZ
Manufacturer :
Micron Technology
Product Category :
Memory
Memory Type :
Volatile
Memory Interface :
Parallel
Memory Format :
RAM
Packaging :
Tray
Voltage - Supply :
1.3V~1.545V
Memory Size :
8Gb 256M x 32
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clock Frequency :
1.25GHz
Factory Lead Time :
5 Weeks
Operating Temperature :
0°C~95°C TC
Memory IC
MT51K256M32HF-50 N:A Overview
There is a memory type Volatile for this type of device. The case comes in the Tray style. This chip has an 8Gb 256M x 32 size of memory on it, so a lot of data can be stored on it. Memory data is stored in RAM-format, which is common in mainstream devices. 0°C~95°C TC is an extended operating temperature range, making this device ideal for demanding applications. A supply voltage of 1.3V~1.545V can be applied to it. During the rotation of the clock, the ic memory chip is set as 1.25GHz.