MT41K256M8DA-107:K TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MT41K256M8DA-107:K TR
Manufacturer
Micron Technology
Package / Case
78-TFBGA
Datasheet
Download
Description
IC DRAM 2GBIT PARALLEL 78FBGA
Manufacturer :
Micron Technology
Product Category :
Memory
Number of Functions :
1
Memory Format :
DRAM
Memory Type :
Volatile
Memory Size :
2Gb 256M x 8
Published :
Number of Ports :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Supply :
1.283V~1.45V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Width :
8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Pitch :
0.8mm
Access Time :
20ns
Number of Terminations :
78
Additional Feature :
AUTO/SELF REFRESH
JESD-30 Code :
R-PBGA-B78
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.283V
Length :
10.5mm
Organization :
256MX8
Package / Case :
78-TFBGA
Operating Temperature :
0°C~95°C TC
Memory Density :
2147483648 bit
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.45V
Mounting Type :
Surface Mount
Memory Interface :
Parallel
Supply Voltage :
1.35V
Base Part Number :
MT41K256M8
Surface Mount :
yes
Clock Frequency :
933MHz
Terminal Position :
BOTTOM
Width :
8mm
Height Seated (Max) :
1.2mm