MT40A1G16RC-062E IT:B
Mfr.Part #
MT40A1G16RC-062E IT:B
Description
IC DRAM 16GBIT PARALLEL 96FBGA
Memory
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Memory Type :
Volatile
Organization :
1GX16
Self Refresh :
yes
Parallel
I/O Type :
COMMON
Memory Width :
16
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.14V
Standby Voltage-Min :
1.14V
JESD-30 Code :
R-PBGA-B96
Supply Voltage :
1.2V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.26V
Refresh Cycles :
Terminal Pitch :
0.8mm
Packaging :
Tray
Memory Size :
16Gb 1G x 16
Voltage - Supply :
1.14V~1.26V
Length :
13mm
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Functions :
1
Sequential Burst Length :
48
Number of Terminations :
96
Number of Ports :
1
Terminal Position :
BOTTOM
Standby Current-Max :
0.04A
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
Memory Density :
17179869184 bit
Clock Frequency :
1.6GHz
Interleaved Burst Length :
48
Height Seated (Max) :
1.2mm
Surface Mount :
yes
Reverse Pinout :
No
Width :
10mm
Package / Case :
96-TFBGA
Additional Feature :
AUTO/SELF REFRESH
Operating Temperature :
-40°C~95°C TC
Supply Current-Max :
0.268mA