MT29RZ4C8DZZMHAN-18W.80Y
Mfr.Part #
MT29RZ4C8DZZMHAN-18W.80Y
Manufacturer
Micron Technology
Description
IC FLASH RAM 4G PARALLEL 533MHZ
Manufacturer :
Micron Technology
Product Category :
Memory
Memory Format :
FLASH, RAM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Type :
Non-Volatile
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Clock Frequency :
533MHz
Voltage - Supply :
1.8V
Memory Interface :
Parallel
Memory Size :
4Gb 256M x 16 N 4G 128M x 32 LPDDR2
Operating Temperature :
-25°C~85°C TA
Memory IC
MT29RZ4C8DZZMHAN-18W.80Y TR Overview
There is a Non-Volatile memory type associated with this device. Tape & Reel (TR)-cases are available. 4Gb 256M x 16 N 4G 128M x 32 LPDDR2 is the chip's memory size. FLASH, RAM-format memory is used in this device, which is a mainstream design. Due to its wide operating temperature range, this device can be used in a wide variety of demanding applications. The supply voltage can be up to 1.8V. In this memory, the clock frequency rotation is within an 533MHz range.