MSS-102568-14A-90-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS-102568-14A-90-D
Manufacturer
CUI Devices
Description
10 X 2.5 X 6.8 MM, 1.4 MM RAISED
Stock
966
In Stock :
966
Manufacturer :
CUI Devices
Product Category :
Contact Material :
Nickel
Mechanical Life :
10,000 Cycles
Switch Function :
On-On
Actuator Style :
Raised
Features :
Electrical Life :
2,000 Cycles
Voltage Rating - DC :
24 V
Package :
Bag
Travel :
1.6 mm
Current Rating (Amps) :
300mA (DC)
Product Status :
Active
Current Rating :
+/- 300 mA, +/- 500 mA
Type :
Miniature Slide Switch
Product Category :
Slide Switches
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Contact Plating :
Gold
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Mounting Style :
Through Hole
Lamp Type :
Circuit :
SPDT
Actuator Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Timing :
NOT SPECIFIED
Actuator :
Slide
Switch Travel :
1.60mm
Operating Force :
250gf
Brand :
Contact Form :
SPDT
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Termination Style :
PC Pin
Actuator Length :
Series :
Contact Finish :
Gold
Product Type :
Slide Switches
Flammability Rating :
UL 94 V-0