MSQA6V1W5T2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSQA6V1W5T2
Manufacturer
onsemi
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 3VWM SC88A
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Terminal Form :
Gull wing
Factory Lead Time :
13 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
3V
Type :
Zener
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 22 hours ago)
Leakage Current :
1μA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Supply Voltage :
1.25V
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
5
Breakdown Voltage :
6.1V
Number of Elements :
4
Surface Mount :
yes
Element Configuration :
Common Anode
Halogen Free :
Halogen Free
Height :
1mm
REACH SVHC :
No SVHC
Capacitance :
90pF
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
3V
Peak Pulse Power :
150W
Base Part Number :
MSQA6V1
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Direction :
Unidirectional
Reverse Breakdown Voltage :
6.1V
Terminal Position :
Dual
Length :
2.2mm
Depth :
1.35mm
Test Current :
1mA
Package / Case :
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Max Power Dissipation :
150W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Rated DC :
6.6V
Width :
1mm
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pin Count :
5
Working Voltage :
3V
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESD Protection :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
Pbfree Code :
Termination :
SMD/SMT
Max Breakdown Voltage :
7.2V
Capacitance @ Frequency :
90pF @ 1MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
Power Rating :
150W