MSP430G2252IRSA16R
Mfr.Part #
MSP430G2252IRSA16R
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Data Converter :
A/D 8x10b
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Interface :
I2C, SPI
Frequency :
16MHz
RAM (bytes) :
256
Width :
4mm
Length :
4mm
Supply Voltage :
2.7V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Height :
1mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RAM Size :
256 x 8
Pin Count :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.2V