MSP430G2111IRSA16T
Mfr.Part #
MSP430G2111IRSA16T
Description
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16QFN
16-VQFN Exposed Pad
Core Architecture :
RISC
REACH SVHC :
No SVHC
yes
Program Memory Type :
Flash
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
JESD-609 Code :
e4
Supply Voltage :
2.2V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Height :
1mm
Number of Programmable I/O :
10
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
Memory Size :
1kB
Format :
FIXED-POINT
Number of Terminations :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Program Memory Size :
1KB 1K x 8
Frequency :
16MHz
Width :
4mm
Length :
4mm