MSP430G2001IRSA16T
Mfr.Part #
MSP430G2001IRSA16T
Description
IC MCU 16BIT 512B FLASH 16QFN
Length :
4mm
PWM Channels :
yes
Program Memory Size :
512B 512 x 8
Radiation Hardening :
No
RAM (bytes) :
128
Frequency :
16MHz
Number of Pins :
16
Width :
4mm
FIXED-POINT
Mounting Type :
Surface Mount
Program Memory Type :
Flash
Series :
MSP430G2xx
ROM (words) :
512
JESD-609 Code :
e4
Thickness :
900μm
Memory Size :
512B
128 x 8
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Terminations :
16
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Low Power Mode :
Height :
1mm
DMA Channels :
DAC Channels :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of UART Channels :
Supply Voltage :
2.2V
Contact Plating :
Gold
260
Number of Programmable I/O :
Lead Free
REACH SVHC :
No SVHC
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Pbfree Code :
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V