MS27466T15B18SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T15B18SC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Plating :
Cadmium
Number of Positions :
18
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Radiation Hardening :
No
Mounting Feature :
Flange
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Mixed Contacts :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Body Material :
Aluminium
REACH SVHC :
yes
Factory Lead Time :
12 Weeks
Backshell Type :
Solid
Insert Material :
Plastic
IEC Conformance :
Ratings :
Environment Resistant
Empty Shell :
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
7.5A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gender :
Receptacle
Orientation :
C
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Published :
Ingress Protection :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Size - Insert :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
18
Color :
Olive Drab
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Filter Feature :
Datasheets
MS27466T15B18SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock
MS27466T15B18SC Overview
MS27466T15B18SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18SC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18SC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER