MS27466T15B18SC
Mfr.Part #
MS27466T15B18SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8LT 18C 18#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ratings :
Orientation :
C
Option :
GENERAL PURPOSE
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Published :
Radiation Hardening :
No
DIN Conformance :
No
Insert Material :
Plastic
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Color :
Olive Drab
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Total Number of Contacts :
18
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Termination :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
Body Material :
Aluminium
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Empty Shell :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Number of Positions :
18
Mount :
Flanges, Panel
Current Rating :
7.5A
Fastening Type :
Bayonet Lock
Body Plating :
Cadmium
Factory Lead Time :
12 Weeks
REACH SVHC :
yes
Datasheets
MS27466T15B18SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock
MS27466T15B18SC Overview
MS27466T15B18SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18SC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18SC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER