MS27466T15B18SA-LC
Mfr.Part #
MS27466T15B18SA-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8LT 18C 18#20 SKT RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
IEC Conformance :
No
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Gender :
Receptacle
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Shape :
Circular
Housing Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Contact Type :
Crimp
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
Unknown
1 (Unlimited)
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Total Number of Contacts :
18
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
yes
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Plastic
DIN Conformance :
Published :
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
A
Body Plating :
Cadmium
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Shielding :
Shielded
Datasheets
MS27466T15B18SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
MS27466T15B18SA-LC Overview
MS27466T15B18SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT