MS27466T15B18SA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS27466T15B18SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Body Material :
Aluminium
Number of Positions :
18
Orientation :
A
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
Unknown
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Body Plating :
Cadmium
Published :
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
No
Empty Shell :
yes
Insert Material :
Plastic
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Note :
Contacts Not Included
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Type :
Panel Mount
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum Alloy
Type :
For Female Sockets
Contact Size :
20
DIN Conformance :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
18
Contact Plating :
Gold
Housing Color :
Olive Drab
MIL Conformance :
yes
Shielding :
Shielded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Flanges, Panel
Gender :
Receptacle
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Datasheets
MS27466T15B18SA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
MS27466T15B18SA-LC Overview
MS27466T15B18SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER