MS27466T15B18SA
Mfr.Part #
MS27466T15B18SA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Type :
Crimp
Body Plating :
Cadmium
Contact Shape :
Circular
Mounting Feature :
Flange
MIL Conformance :
yes
Orientation :
A
Total Number of Contacts :
18
Number of Positions :
18
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Gender :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Type :
For Female Sockets
Aluminium
Housing Color :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
Contact Size :
20
Shell Size - Insert :
IEC Conformance :
No
Empty Shell :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum Alloy
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Mount :
Flanges, Panel
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Datasheets
MS27466T15B18SA
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
MS27466T15B18SA-LC Overview
MS27466T15B18SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18SA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18SA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER