MS27466T15B18S-U
Mfr.Part #
MS27466T15B18S-U
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shell Material :
Aluminum Alloy
Feature :
Backshell
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Backshell Material, Plating :
Metal
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Feature :
Flange
Termination :
Crimp
Shielding :
Unshielded
Packaging :
Bulk
Color :
Olive Drab
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Pins :
18
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Orientation :
N (Normal)
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
MS27466T15B18S-U
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466T15B18S-U Overview
This product is packaged in a Receptacle, Female Sockets carton.Panel Mount is the mounting type for the device.The product is packaged in a Bulk case.It's part of the Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT Series.The device has 18 pins.Many aspects of its Backshell feature increase its effectiveness.It runs at -65°C~175°C Operating Temperature.
MS27466T15B18S-U Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466T15B18S-U Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466T15B18S-U Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER