MS27466T15B18PC
Mfr.Part #
MS27466T15B18PC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8LT 18C 18#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Receptacle
Insert Material :
Plastic
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Current Rating :
7.5A
Environment Resistant
Body Plating :
Environment Resistant
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mount :
Flanges, Panel
Factory Lead Time :
12 Weeks
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Filter Feature :
Body Material :
Aluminium
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Fastening Type :
Bayonet Lock
IEC Conformance :
Empty Shell :
Total Number of Contacts :
18
MIL-DTL-38999
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
18
Orientation :
C
REACH SVHC :
yes
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Datasheets
MS27466T15B18PC
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk C Bayonet Lock
MS27466T15B18PC Overview
MS27466T15B18PC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18PC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18PC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Control panels
  • Electrical substations
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER