MS27466T15B18PB
Mfr.Part #
MS27466T15B18PB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8LT 18C 18#20 PIN RECP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Aluminum
IEC Conformance :
No
Orientation :
B
Applications :
Aviation, Automotive, Military
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
18
Insert Material :
Plastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Fastening Type :
Bayonet Lock
Total Number of Contacts :
18
Body Plating :
Cadmium
Mount :
Flanges, Panel
Published :
DIN Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
REACH SVHC :
yes
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Current Rating :
7.5A
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Filter Feature :
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Datasheets
MS27466T15B18PB
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk B Bayonet Lock
MS27466T15B18PB Overview
MS27466T15B18PB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18PB Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18PB Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER