MS27466T15B18PA-LC
Mfr.Part #
MS27466T15B18PA-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG MALE 18POS PNL MT
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Mount :
Flanges, Panel
Shell Material :
Aluminum Alloy
REACH SVHC :
Unknown
Contact Shape :
Circular
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Receptacle
Body Plating :
Cadmium
Note :
Contacts Not Included
Mounting Feature :
Flange
DIN Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Plastic
Filter Feature :
Environment Resistant
Shielding :
Shielded
Contact Size :
20
Contact Material :
NOT SPECIFIED
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
18
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Orientation :
A
Mounting Type :
Panel Mount
Type :
For Male Pins
18
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Chromate over Cadmium
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Empty Shell :
yes
Conesys MS27466T15B18PA-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Chromate over Cadmium 18 Positions Bulk Bayonet Lock Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT
MS27466T15B18PA-LC Overview
MS27466T15B18PA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, DJT series
MS27466T15B18PA-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
MS27466T15B18PA-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT