MS27466T15B18P-U
Mfr.Part #
MS27466T15B18P-U
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 18POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Backshell Material, Plating :
Metal
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Feature :
Backshell
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium over Nickel
Orientation :
N (Normal)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Shielding :
Unshielded
Number of Pins :
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Mounting Feature :
Flange
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT
Shell Material :
Aluminum Alloy
Color :
Olive Drab
Termination :
Datasheets
MS27466T15B18P-U
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 18 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium over Nickel Bulk N (Normal) Bayonet Lock
MS27466T15B18P-U Overview
It comes in Receptacle, Male Pins packaging.The device's mounting type is Panel Mount.In order to package the product, a Bulk case is used.It belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT Series of products.The device is equipped with 18 pins.Its Backshell feature renders it more powerful in many ways.The device runs in -65°C~175°C Operating Temperature.
MS27466T15B18P-U Features
Military, MIL-DTL-38999 Series I, LJT series
MS27466T15B18P-U Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
MS27466T15B18P-U Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER